Skip to main content
Bejelentkezés Regisztráció
7 hasznos tipp a termelékenységed fokozásához

Míg régen az volt az elterjedt gyakorlat, hogy a folyamatos munka során úgy növeljük a termelékenységünket, hogy egyre keményebben dolgozunk, addig mára a kutatások egyre inkább azt mutatják, hogy gyakori szünetek tartása, a feladatok kisebb részekre bontása egészséges mértékben fokozhatja a termelékenységet, és segít gyorsabban elvégezni a munkát.

A termelékenység fokozása otthoni munkavégzés esetében még kritikusabb. Mindannyian tudjuk, hogy otthonról dolgozni sajátságos kihívásokkal jár, és elég nehéz lehet a termelékenység fenntartása, amikor zavaró tényezők vesznek körül (és esetleg családtagok és gyerekek is).

Nos, mi a titok? Titok nincs, de kis változtatások kombinációja segíthet a termelékenységedet olyan szintre emelni, mint még soha korábban.

Adunk 7 tanácsot, amelyek segítenek a munkaóráid alatt hatékonyan dolgozni:

Dolgozz okosan: Állíts be SMART célokat!

Lehet, hogy nyilvánvaló tippnek tűnik, hogy határozz meg célokat, de ha ezt rosszul teszed, az elég hamar visszaüthet. Ugyanakkor a megfelelő célok megváltoztathatják a gondolkodásmódodat és a nap során a termelékenységedet is. Milyenek is tehát a „megfelelő” célok?

Ezeket SMART céloknak hívják, mert Specifikus, Mérhető, Elérhető, Releváns és Időhöz kötött (angolul: Specific, Measurable, Achievable, Relevant, and Time-Based Goals) célokról van szó. A személyre szabott és jól meghatározott célok megakadályoznak abban, hogy egyszerűen elfáradj a feladatok során, és segítenek a koncentrálásban is. Tanulmányok kimutatták, hogy az ilyen típusú célok meghatározása akár 25%-kal is növelhette a termelékenységet és teljesítményt!

Nem pusztán arról van szó, hogy nehezen elérhető, vagy ami még rosszabb, elérhetetlen célokat tűzöl magad elé, hanem arról, hogy ezek reálisak és relevánsak legyenek a számodra. Amikor olyan célt tűzöl ki, amely kihívást jelent, de ugyanakkor még elérhető, az hirtelen izgalmas mérföldkővé válik, amin dolgozhatsz. Most pedig, hogy valóban növeld a termelékenységedet, kösd ezt össze egy elérhető határidővel, és nézd meg, mi történik!

 

Gyakori rövid szünetek: Vegyél néha levegőt


A rendszeres szünetek tartása a termelékenység kapcsán talán ellentmondásnak tűnhet, de valójában működik. Gondolj csak bele, ha folyamatosan dolgozol, gyorsan kiéghetsz vagy elveszítheted a fókuszt. Próbálj ki valami olyat, mint a Pomodoro technika, ahol fókuszált munkaintervallumokban dolgozol 25 percig, majd utána 5 perces szünetet tartasz. Ismételd ezt egész nap.

Nem kell félni, a szünetek miatt nem kerülsz hátrányba, inkább felélénkítenek, hiszen javítják a fókuszt és a kreativitást, amikor dolgozol. Szóval állj meg egy pillanatra, amikor úgy érzed, megrekedtél, vagy fáradt vagy. Igyál egy kávét, nyújtózkodj egyet, vagy csak dőlj hátra és pihenj! Amikor visszatérsz a munkádhoz valószínűleg sokkal termékenyebb leszel. Ugyanakkor ügyelj arra, hogy ne hosszabbítsd meg ezeket a szüneteket!

Cselekedj most: Tartsd be a 2 perces szabályt


A túlterheltség leggyakoribb oka az idővel való pazarlás. Ilyenkor jön jól a 2 perces szabály, amely segít a feladatokat egyenként megközelíteni, hogy a kisebb feladatok ne maradjanak a „későbbre”.

Ennek a szabálynak a lényege, hogy ha bármely feladatot 2 perc vagy kevesebb idő alatt lehet elvégezni, azt tedd meg azonnal, ne halaszd el! Ezt szem előtt tartva a napodat lassan és fokozatosan megtisztíthatod, és rengeteg mentális energiát takaríthatsz meg azzal, hogy nem kell emlékezned ezekre az apró feladatokra. Legyen szó egy e-mailről, egy fontos dolog feljegyzéséről, vagy akár csak rendrakásról, a lényeg, hogy ne hagyd a 2 perces feladatokat későbbre.

 

Hozz létre egy kijelölt munkaterületet


Egy kijelölt munkaterület létrehozása különösen fontos otthoni környezetben. Most, hogy sokan otthonról vagy hibrid távmunkában dolgozunk, fontos, hogy ne veszítsük el a fókuszt még otthon sem. Egy kijelölt munkaterület segít abban, hogy „munkahelyi” gondolkodásmódba kerülj, amikor leülsz, biztosítva, hogy a munkakedved is nagyobb lesz.

Azonban az ideális kialakításhoz néhány dolgot figyelembe kell venni. Nem csak a termelékenységed kell maximalizálnod, de nem szabad megfeledkezned egészségedről, testtartásodról és látásodról sem. Érdemes ezeknek utánanézni, hogy otthoni munkaállomásod is megfelelő legyen egészséged számára is.

Szüntesd meg vagy legalább minimalizáld a zavaró tényezőket


A közösségi média alkalmazások a sok értesítéssel állandóan versengenek a figyelmünkért, és bátran állíthatjuk, hogy a zavaró tényezők valós problémát jelentenek. Mindannyian jártunk már így. Leülsz dolgozni teljes odafigyeléssel, SMART célok az eszedben, aztán...PING! És ennyi. Amint felkapod a telefonodat, hogy ellenőrizd, vége.

Azonban nem csak a telefonok lehetnek zavaró tényezők. Lehet bármi ilyen, a folyamatos e-mail értesítésektől a beszélgetős családtagokig, kollégákig. Kulcsfontosságú hát, hogy azonosítsd és minimalizáld az elsődleges zavaró tényezőket, ha hatékonyan akarsz dolgozni. Ha megszünteted a munkádat folyamatosan félbeszakító zavaró tényezőket, az biztosítja, hogy produktívabb legyél, és gyorsabban érd el a céljaidat.

 

Tartsd karban a rendetlen munkaterületet


Bármilyen egyszerűnek hangzik, a munkaterületed rendben tartása, a rendetlenség eltüntetése jelentős hatással lehet a munkakedvedre, amikor leülsz dolgozni. Azonban, ha az asztalodon el kell helyezned egy laptopot, egy vezetékes egeret, esetleg egy konzolt, monitort, stb, akkor nem nagyon látszik, hogyan lehetne a sok vezeték között rendet tenni.

Ugyanakkor lehetséges megoldás. Egy beépített KVM kapcsolóval rendelkező monitor (például az MSI Modern MD272P üzleti monitor) csökkenti a bemeneti eszközök számát, és ezáltal a vezetékek számát, amelyekkel az összes eszközödet irányítani kell. Lehetővé teszi, hogy közvetlenül a monitorba dugd be a perifériáidat, hogy az adott monitorhoz csatlakoztatott eszközöket irányítsd. A rendetlenségtől mentes munkaterület mellett pedig élvezheted a kellemes látványt is, amikor leülsz dolgozni.

Legyen olyan hardvered, amilyenre szükséged van


Egy óriási dokumentum vagy excel táblázat megnyitására való hosszú várakozás nem igazán javítja a produktivitást, ugye? Bár a hardver frissítése néha ugrásszerűen javítja az élményt, azonban van, hogy még ez sem elég.

Ahogyan te is produktívabb és gyorsabb vagy, amikor egyetlen feladatra koncentrálsz, a számítógéped is jól jár a koncentrációval. Az MSI Centerhez hasonló alkalmazások beépített eszközöket kínálnak a rendszernek a feladat végrehajtására való összpontosításához - felszabadítva erőforrásokat a teljesítmény maximalizálásához. Ez azt jelenti, hogy kevesebb időt kell várakozással töltened a dolgok megnyitására és/vagy befejezésére, és több időt tölthetsz produktívan.

 

Forrás: MSI blog